Jau vairākus gadus Latvijā ir spēkā likumdošana, pamatojoties uz kuru Jūsu neto algas aprēķins (alga, ko saņemat uz rokas) ir atkarīgs no progresīvās IIN (Iedzīvotāju ienākuma nodokļa) likmes un Diferencētā neapliekamā minimuma.

Ko tas viss nozīmē?

Progresīvā IIN likme, nozīmē, ka tā ir atkarīga no Jūsu ienākumiem gadā.

  • ienākumam līdz 20 004 eiro – 20%;
  • ienākumam no 20 004 eiro līdz 78 100 eiro – 23%;
  • ienākumam virs 78 100 eiro – 31%.

Diferencēto neapliekamo minimumu divas reizes gadā aprēķina VID (Valsts ieņēmumu dienests), pamatojoties uz Jūsu ieņēmumiem iepriekšējos periodos. Šis VID aprēķins ir tikai prognozējamais diferencētais neapliekamais minimums. Tas nozīmē, ka, ja Jūsu ieņēmumi nākamajā gadā mainās, Jums var rasties vai nu nodokļu pārmaksa, vai varētu nākties piemaksāt.

Piemēri

1. Jūsu iepriekšējā gada ieņēmumi nepārsniedza 20 004 eiro gadā, bet šogad Jūs mainījāt darbu un prognozējat, ka Jūsu bruto ieņēmumi tekošajā gadā būs lielāki par 20 004 eiro.

Jums būtu jāliek ķeksītis, lai grāmatvedis aprēķina 23% nodokļu likmi.

2. Jūs 2022. gadā saņēmāt minimālo algu – 500 eiro mēnesī bruto, 2023. gadā saņemat minimālo algu mēnesī – 620 eiro. Ielieciet ķeksīti lai grāmatvedis vismaz mēnesi jums nerēķina neapliekamo minimumu, lai nepaliktu parādā valstij.

3. Jūsu alga 2023. gadā palielinājās no 1000 uz 1500 bruto, ielieciet ķeksīti lai nerēķina neapliekamo minimumu vai konsultējieties ar Jūsu grāmatvedi, lai nepaliktu parādā valstij.

4. Jūs iepriekšējā pusgadā neesat strādājis un uzsākāt darba attiecības ar bruto algu 1500, ielieciet ķeksīti lai nerēķina neapliekamo minimumu vai konsultējieties ar Jūsu grāmatvedi, lai nepaliktu parādā valstij.

5. Ja Jūsu Bruto alga ir lielāka par 1800 eiro mēnesī, ķeksīši jums nav aktuāli.

Kādos gadījumos jāliek ķeksīši

Ja Jūsu ieņēmumi palielinājās;

Ja iepriekšējā gadā nestrādājāt vai strādājāt nepilnu gadu;

Neskaidrību gadījumā jautājiet savam grāmatvedim.

Brīdinājums – Ja saņemat algu, kas nepārsniedz minimālo, ieliekot ķeksīti (Nepiemērot prognozēto mēneša neapliekamo minimumu ), saņemsiet pat par 100 eiro mazāk uz rokām katru mēnesi. Protams, pārmaksāto nodokli Jūs varēsiet atgūt iesniedzot gada deklarāciju. Ziniet savas tiesības un pienākumus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *